Novi snijeg i snježni nanosi u Vinici
- Detalji
- Kategorija: ŽUPA VINICA - DOGAĐANJA
- Objavljeno Ponedjeljak, 13 Veljača 2012 06:54
( Ponedjeljak, 13. 2. 2012. - Don Ilija Drmić) Danas 12. veljače na ranoj misi u Vinici bila samo jedna osoba, a na pučkoj tri vjernika. Povećao se broj u odnosu na 5. nedjelju kroz godinu 5. veljače o. g. kad smo slavili Dan života. Molio sam se na sve nakane: života, bolesti i smrti!
Nakon mise svratili su se svi u Župni dvor. Razgovor ugodni o svemu pomalo, pa i o zakazanom sastanku glavara u svezi s mrtvačnicom.
Novi snijeg padao je u subotu i nedjelju prije podne, 11. i 12. veljače, nošen jakom burom, te je popunjao očišćene dionice naših uskih seoskih puteva, koje bi pod hitno trebalo proširiti, i ugonio ga u tavane kuća i pojata. Zimska pušanija i ovoga je puta nalikovala na onu iz prehodnih dana, ali je ipak u svemu pala manja količina snijega, no sasvim dovoljna da oteža prometovanje i čišćenje. U ovakvim uvjetima najbolje je vježbati svoju tjelesnu i duhovnu izdržljivost čišćenjem snijega i nekim drugim kućnim oblicima rada, zatim molitvom i čitanjem korisnoga štiva, te gledanjem ili slušanjem dobrih radijskih i televizijskih emisija. Svaki drugi oblik nervoze ili zabrinutosti valja isključiti, jer ionako ni na što se ne može utjecati, osim što možemo i moramo sami sebi pomoći. Neki su izražavali, prema vijestima, svoja nezadovoljstva čišćenjem koje je posve koordinirano i usporeno iz razloga nepogode, a ne neke lagode, jer čišćenjem ulica i svih prometnica ide se čovjeku u susret, u pomoć, čega su svjesni naši čistači, ali treba biti strpljiv i razborit imajući u vidu i veće nevolje od osobnih.
Kod nas u župi Vinici (Mijakovo Polje, Zaljut, Rošnjače, Podzavelim, Vinica i Pasič u svemu
Da se ljudi znaju snaći i u ovakvim stanjima, valja ispričati ono što su činile dvije osobe, dvije Ive, Iva Ćalušić iz Mekoga Doca i Iva Ivanda iz Kljunovače, čije su kuće udaljene jedna od druge oko
Budući da je malo ralica za ovakvu snježnu nanešenu smetnu grdosiju, ili kako je govorio pok. vinički župnik “biloga vraga“, Barba kop je, na zamolbu načelnika Ivana Vukadina, odlazio u priopomoć radi hitnih slučajeva u Roško Polje, zatim u zaselak Dobrića Čobanoviće, zatim u Reniće do Staračkoga doma sv. Nikola da bi se mogla donijeti hrana starim, bolesnim i nemoćnim osobama, a i radi smrtnoga slučaja jednoga starca u tome Domu, te u Prisoje radi poravka struje. Naši čistači rade danonoćno, u tri smjene, dva sina Barbina Mate i Bože, te brat Dinko. Prati ih đip kojim se nosi gorivo i hrana za čistače. Napravili su u ovoj nezapamćenoj snježnoj vijavici veliki posao za mnoge naše ljude, posebno za nemoćne i bolesne. Više posla moglo je biti urađeno samo s joj jednim ili dva druga slična stroja za čišćenje. U Tomislavgradu i okolici stanje se nije ni do danas normaliziralo i trebat će još dana da se mogne prometovati i naviknuto živjeti kao kad nema ovakvoga snijega.