Upute za duvanjske hodočasnike koji su prijavljeni za sudjelovanje na misi s papom Franjom u Sarajevu

Papa Franjo u BiH – Mir vama!

Sarajevo, 6. lipnja 2015.

Detalji hodočašća u Sarajevo na misu sa sv. ocem papom Franjom

Draga braćo i sestre u Kristu, iskreno vas pozdravljamo! Približio se dan našeg susreta sa papom Franjom u Sarajevu. Radosni smo zbog toga. Ovdje vam dostavljamo sve potrebne informacije o našem hodočašću.

Evo nekih općih uputa:

1.      Ulazak u liturgijski prostor - stadion bit će moguć već od 3,00 sata ujutro. Program prije mise počet će u 9,00 sati.Policija preporučuje dolazak autobusa u Sarajevo najkasnije do 7 odnosno 8 sati.

2.      Potrebno je u liturgijski prostor - stadion ući do 9,00 sati.

3.      Ulazak u liturgijski prostor - stadion bit će moguć samo osobama koje imaju ulaznicu i koje se mogu dobiti u župnim uredima.

4.      Prije ulaska na liturgijski prostor - stadion biti izvršen policijski pregled svih hodočasnika. U liturgijski prostor - stadion neće biti moguće unijeti sljedeće:

a.      eksplozivne tvari, pirotehnička sredstva (upaljači, petarde, baklje, „bengalke“ i slično), zapaljive smjese i tekućine, sprejeve i boce s komprimiranim zrakom, vatreno i hladno oružje (noževi, svi metalni predmeti, šipke, palice, lanci, škarice, žileti, kompleti za manikiranje, metalni pribori za jelo i slično);

b.      predmete pogodne za ozljeđivanje i samoozljeđivanje;

c.       radio uređaje (radio prijemnike bez obzira na veličinu, vokmene i sl.);

d.      hranu, koju hodočasnici nose sa sobom, u metalnoj ambalaži (konzerve, zdjele), staklene boce i zdjele i svi stakleni predmeti;

e.      sve vrste alkoholnih pića;

f.        kišobrane.

5.      Hodočasnici neka sa sobom ponesu:

a.      ulaznicu i osobni dokument: osobnu kartu ili putovnicu;

b.      zdravstvenu iskaznicu i povijest bolesti ukoliko boluju od neke kronične bolesti;

c.       najnužnije lijekove koje koriste;

d.      vodu, osvježavajuće napitke u prozirnoj plastičnoj ambalaži;

e.      ukoliko nose hranu, ona mora biti u kartonskoj ili papirnoj ambalaži;

f.        kabanicu (preporučujemo), kao moguću zaštitu od kiše.

6.      Hodočasnicima se preporučuje:

a.      da ne nose sa sobom veću količinu novca ili predmete veće vrijednosti zbog mogućih krađa ili gubljenja;

b.      da uoči hodočašća i na putovanju jedu manje količine lako probavljive hrane;

c.       da odjenu odjeću dugih rukava, pamučnu i svijetlih boja;

d.      da ne piju veće količine kave, gaziranih sokova i alkohola;

e.      da piju dovoljne količine tekućine: vode, čaja, prirodnih sokova;

f.        da slušaju upute službenih osoba: volontera, redara i policije koja će biti u civilu: o pravcima putovanja; o mjestima parkiranja; o načinu i vremenu ulaska na prostor misnog slavlja; o zadržavanju i izlasku s mjesta okupljanja i slavlja i slično;

g.      da se, ukoliko zatrebaju zdravstvenu pomoć, obrate najbližem volonteru, koji će biti označen odgovarajućim znakom.

7.      Preporučuje se da ne kreću na put: osobe akutno bolesne s povišenom temperaturom, proljevom i povraćanjem; osobe oboljele od zaraznih bolesti; osobe teško bolesne koje su ovisne o tuđoj pomoći.

Odgovori na neka praktična pitanja

ÿ       Kada polazimo iz Tomislavgrada?

Autobusi će biti na velikom parkingu kod crkve. Skup hodočasnika je u crkvi (zajednička molitva i upute) u 4.00 sata. Polazak za Sarajevo je u 4.15 sati. Nikoga nećemo čekati! Ako netko ne dođe na vrijeme, smatrat ćemo da je ta osoba odustala od odlaska u Sarajevo. U svakom autobusu bit će po jedan policajac.

ÿ       Kada ćemo dobiti ulaznice tj. akreditacije za misu?

Svoje ulaznice dobit ćete u autobusu. Zato je vrlo važno da sjednete u autobus po onom rasporedu kojeg ćete pronaći na narednim stranicama u ovom malom priručniku. U slučaju da niste u autobusu s osobom koja vam je u rodbinskoj ili prijateljskoj vezi, a vi ste željeli ići zajedno, najljubaznije vas molimo da ne tražite prelaske iz jednog busa u drugi. Po dolasku u Sarajevo možete biti s kim želite. Zakomplicirat će se ako budemo kršili predviđeni red! Na autobusu će biti ispisan velikim slovima redni broj vašeg busa. Pronađite ga i u njega sjednite.

ÿ       Gdje ću sjesti u busu?

Kako tko bude dolazio, birat će sebi mjesto! Nema rezerviranih mjesta. Naprijed će sjediti voditelji busa.

ÿ       Što ćemo jesti i piti?

Molimo vas da ujutro prije puta ne pijete puno tekućine. Vrlo je vjerojatno da od Tomislavgrada do Sarajeva nećemo imati prigodu zaustaviti se negdje za izvršenje svojih fizioloških potreba. Na Koševu će biti eko-sanitarni čvorovi. Pokušajte sve učiniti da ne zahtijevate zaustavljanje cijele grupe… Što se tiče hrane: sa sobom ponesite sve što će vam biti potrebno za jelo i pilo taj dan! Vodite brigu da prije mise održavate euharistijski post (sat vremena prije mise ništa ne jesti i ne piti alkoholnih pića). PS. Pazite da otpatke bacate samo na za to predviđena mjesta! Neka za nama svugdje ostane uredno i čisto!

ÿ       Kada ćemo se vratiti u TOMISLAVGRAD? Tj. kad je polazak iz Sarajeva?

Detalje povratka reći će vam odgovorna osoba u autobusu. Toj osobi dati ćete svoj broj mobitela, da vas se može kontaktirati u slučaju gubljenja. Također, svi ćete uzeti broj mobitela od te iste odgovorne osobe, kako biste je mogli kontaktirati u slučaju većeg problema.

VAŽNO: ponijeti osobnu iskaznicu i bolesnici lijekove!

BOŽJI BLAGOSLOV I SRETAN PUT!