Župna statistika 2020.

STATISTIKA ŽUPE ZA 2020. GODINU

Počeci statistike

Kada su svećenici u župnim uredima (u stoljećima prije našeg) bilježili broj rođenih i umrlih ili pratili i bilježili broj oboljelih od neke bolesti kroz vrijeme nisu mogli ni zamisliti kako su njihove evidencije predstavljale nešto što mi danas nazivamo statističkim pregledima. Možda pravi početci statistike nastaju u trenutku kada su se matematičari zainteresirali za njihove probleme i pokušali te ugrađene slučajnosti ponavljanja objektivno i pravilno protumačiti. S vremenom, posebice poslije Drugoga svjetskog rata, geometrijska progresija znanstvenih spoznaja u prirodnim i društvenim područjima uključuje statistički način mišljenja u rješavanju problema i na neki način uvjetuje razvoj zasebne znanstvene discipline primijenjene matematike – statistike. U moru različitih definicija o tome što je to statistika, najjednostavnije i najslikovitije statistiku opisuje definicija matematičara i statističara Borisa Petza: Statistika je obrada brojčanih podataka radi jasnijeg prikazivanja. (Nematematičari i nestatističari vjerojatno se neće složiti s ovim „jasnije’’, ali razumljivo nam postaje onog trena kada znamo što i zašto radimo.)

Naša statistika je isključivo informativnog karaktera i kao takvu je prikazujemo na stranicama koje slijede.