Otkriveno spomen obilježje svim ratom stradalim mještanima Kola

kolo-spomenik ( Petak, 19. 8. 2011. – Ante Tadić) U subotu i nedjelju, 13. i 14. kolovoza ove godine, održani su po drugi put „Dani Kola“ i memorijalni turnir „Davor Tadić“.  Program je započeo 13. kolovoza u 12,00 sati na „Kolskom“ groblju Svetom misom koju je predvodio fra Mate Tadić uz sudjelovanje fra Josipa Mioča i fra Petra Ljubičića.

Sveta misa slavljena je za sve mještane Kola stradale u proteklim ratovima, a misno slavlje je uzveličao, sviranjem i pjevanjem,  voditelj duvanjskog župnog zbora Ivan Sušilović. Nakon Svete mise uslijedio je blagoslov križa kojega  su duvanjski franjevci darovali Koljanima 2000. godine, a koji je podigao Nikola Nevistić „Bili“ sa svojom obitelji kao spomen - znak na kapelicu koja je na tome mjestu stajala od 1930. sve do početka 1970.-ih. godina prošloga stoljeća.  Tada je nakon jedne prometne nesreće teže oštećena i uklonjena.

kolo-raspeloPoslije blagoslova križa uslijedilo je otkrivanje i blagoslov  spomen obilježja svim ratom stradalim Koljanima. Voditeljica programa bila je Manda Tadić. Na početku programa pjevana je himna hrvatskog naroda Lijepa naša, nakon čega je uslijedila minuta šutnje za sve ratom stradale mještane Kola. Nakon toga je Ante Tadić kratko izložio povijest sela, a zatim su uslijedilili govori predsjednika mjesne zajednice Kolo Ivana Pašalića i načelnika općine Tomislavgrad Ivana Vukadina. Taj dan je zaista bio ispunjen emocijama, a posebno otkrivanje spomen obilježja koji je otkrila Davorova obitelj točnije braća Perica i Marko te majka Anđa uz prisustvo cijele obitelji, te polaganje vijenca na spomen obilježje kojega je položilo četrnaest  Davorovih supatnika iz Kninskoga zatvora. To su ljudi koji su sa pok. Davorom proživljavali njegove najteže i posljednje dane života. U kasnijem razgovoru sa Davorovim supatnicima saznali smo da je ovo prvi puta da su pozvani na obilježavanje nečega. To sve nameće pitanje; zar smo tako brzo zaboravili žrtvu tih ljudi koji proživješe četrdeset dana pakla u kninskom zatočeništvu ratne 1992.?

Poslije završetka službenog programa uslijedio je domjenak za sve prisutne koji je u znak zahvalnosti organizirala obitelj pok. Davora na samom „ Trgu Davora Tadića“.