Kontakti i uredovno radno vrijeme

Trg Fra Mije Čuića 1, 80240 Tomislavgrad

Tel: +387(0)34/356-800

Kućni mob.: +38763/422-488 (WhatsApp i Viber)

Email: samostan.tomislavgrad@gmail.com

Uredovno radno vrijeme radnim danom:

8:00-12:30 i 13:30-16:00.

Nedjeljom i svetkovinama: nakon sv. misa

Raspored misa

Nedjeljom i svetkovinama u Župnoj crkvi:

7:30, 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00 sati

Radnim danom u Župnoj crkvi: 7:00 sati;

četvrtkom u Župnoj crkvi u 7:00 i u 18:00 sati

Kovači: 11:00 sati (nedjeljom i svetkovinama)

Stipanići: 10:00 sati (nedjeljom i svetkovinama)

Širokovac: 11:00 sati (nedjeljom i svetkovinama)

Starački dom: petkom u 10:00 sati

Križ

isus na krizu 3  Dva kraka jačeg drveta, jedan dulji, drugi kraći, prilagodbom za razapinjanje ljudi, spojeni u jedno - križ - od početka, iz razdoblja feničkih vremena služe za sramotno i mučno ubijanje čovjeka.
U Rimskom Carstvu umiranjem na križu mogao je biti osuđen čovjek koji nije rimski građanin, a počinio je teško krivično djelo, npr. izdajnik carstva. God. 71. pr. Kr. je, primjerice, od Rima do Napulja na križeve obješeno tisuće gladijatora nakon što je ugušena njihova pobuna.

 

Među mnogima koji su izgubili svoj život na tako mučan, sramotan i okrutan način je i Isus iz Nazareta. Po pripadnosti Židov, osuđen među glavarima svojih sunarodnjaka, uhvaćen je i doveden na sud u Jeruzalem, pred rimskoga upravitelja Poncija Pilata.

Perući ruke na tome procesu, Pilat je htio iz njega izići. Predao je Nazarećanina onima koji su ga već osudili na sramotnu smrt vješanjem na križ.

 

Unatoč tim divnim svjedočenjima o Nazarećaninu, sve bi to nestalo sa smrću svjedoka da nije taj isti Mladić stupio živ među svoje poznanike: Ustao je iz mrtvih!? On je Uskrsli!

Otada križ više nema isto značenje. Križ je postao najprepoznatljivijim znakom među onima koji se napajaju Duhom Nazarećanina ne skrivajući čuđenja i pitanja. Križ je postao znakom života koji odiše teškoćama i složenošću, ali je prihvatljiv jer obiluje motivima, smislom i snagom. Križ je postao kut koji pomaže da se isti život vidi drugačije. Križ ima to značenje jer označava Uskrsloga koji nas uvodi u drugačiji vidik života.
Sam po sebi križ nema drugoga značenja od onoga koje mu je od početka dano: mučno pogubilište čovjeka. U križu nije spas čovjeka. Spasenje čovjeka je u Uskrslome koji je baš po križu i unatoč križu pokazao da je Spasitelj čovjeka.


                                                                                                                                                                               Stanko Mikulić
                                                                                                                                                 Meditacija preuzeta sa www.glas-koncila.hr

Isus uzima svoj križ, koji su mu namijenili njegovi sunarodnjaci, uz znoj, krv, padove i ustajanja; bez psovke na ustima i mržnje u sebi tješi one koji ga prate, susreće majku, iznosi križ na Kalvariju i potpuno predan smrti odlazi.
Isusov križ imao je sve što i svi drugi križevi: napravljen za osuđenoga, postavljen na vidno mjesto s natpisom iznad glave... Poznavan od mnogih sunarodnjaka zbog najrazličitijih djela, koja su uvijek unosila svjetlo u život, i sada gledan kako prima svoj križ, nosi ga do odredišta i kako umire na njemu, probudio je duše i misli u mnogim srcima. Mnogi su se ponovo pitali: »Tko bijaše ovaj?« A neki su izustili: »Ovaj doista bijaše Sin Božji.«