Greška
  • Greška pri učitavanju izvora podataka

Promišljanje: Bi li se Bog ponosio ovim svijetom?

stvaranje( Petak, 14. 10. 2011. – Anna-Maria Križanac) Biblija nas uči da je Bog stvorio čovjeka na svoju sliku da obrađuje zemlju i sluša njega. No, tijekom godina čovjek se počeo sve više udaljavati od Boga bez obzira na to što ga je On stvorio i dao mu svijet na raspolaganje.

Iako  je čovječanstvo napredovalo na području medicine, prava, načinu života i na mnogim drugim područjima, taj isti napredak donio je i mnoštvo negativnih posljedica. Čovjek ne može izići na ulicu,a da ne vidi zlo koje je tijekom godina napravio. Oduvijek je bilo podjele među ljudima, oduvijek je bilo bogatih i siromašnih, ali nikada siromaštvo nije uzelo toliko maha kao danas. Ne mislim samo na materijalno siromaštvo, nego i duhovno: 99,99 posto ljudi danas je siromašno bilo materijalno, bilo duhovno. Rijetki su oni koji su zadovoljni svojim trenutnim stanjem. Činjenica je da 78 posto svjetskog bogatstva drži 12 posto ljudi, ali što je s ostalima?Nije rijetkost sresti prosjaka na ulici. Sve više ljudi nalazi se na ulici i sve više djece nema osnovnih životnih uvjeta, nego su prisiljeni  prositi za svoje roditelje, a često taj novac i ne vide jer se njihovi roditelji odaju alkoholu i sav novac troše na njega dok djeca ne jedu kruh i po nekoliko dana.

Osim što je napredak uništio jednakost među ljudima i život nekih ljudi (roboti obavljaju većinu poslova dok ljudi ostaju na ulicama), uništio je i sam svijet:  sve je više sječe šuma, koje su nužne za stvaranje kisika koji je svima potreban, zagađenog zraka,vode,smeća koje je posvuda… I onda se ljudi čude kada se dogodi neka prirodna katastrofa koja pogađa sve, od najbogatijih do najsiromašnijih.

Gledajući ovaj svijet, teško je ne zapitati se zašto je Bog ovo dopustio? Zašto nevini ispaštaju? Zašto djeca ispaštaju?... No, odgovor leži u nama. Mi smo odgovorni za sve nedaće koje nas pogađaju. Bog nam je dao slobodu da činimo što želimo, a mi to iskorištavamo i to prekomjerno!

Zbog svega navedenog pitam se je li Bog ponosan na čovječanstvo koje je sam stvorio, a koje mu je okrenulo leđa. Je li ponosan na napredak koji prouzročio čitav niz nedaća ili na to da je sve više ljudi podloženo grijehu još od najranije dobi? Mislim da ne. Uza sav ovaj napredak nedostaje još nešto. Nedostaje vjera,ljubav i iskrenost. Nije ni čudno što nas pogađaju ove nedaće jer Bog ima svoje zašto, a odgovor leži u nama.